Dlaczego warto korzystać z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami?

Mateusz Słupski

Kiedy przyjdzie nam kupić bądź sprzedać mieszkanie lub dom, warto zastanowić się nad współpracą z profesjonalistą w tym zakresie. Często chłodna kalkulacja uzmysłowi nam, że pozwoli on zaoszczędzić czas i pieniądze pomimo wynagrodzenia dla biura nieruchomości. Poniżej kilka z wielu argumentów za tą tezą.

Znajomość rynku lokalnego.

Jednym z największych atutów pośrednika jest znajomość rynku lokalnego oraz cen transakcyjnych z tego rynku. Z jego pomocą zatem nie przepłacimy za kupowaną nieruchomość, unikniemy straty spowodowanej niedoszacowaniem ceny sprzedaży własnego mieszkania i oszczędzając czas szybko znajdziemy to, czego szukamy.

Zmieniające się prawodawstwo dotyczące nieruchomości.

Szybko wprowadzane zmiany w prawodawstwie często utrudniają funkcjonowanie na rynku nieruchomości. Przykładem mogą być niedawne ustawowe przekształcenie użytkowania wieczystego pod budynkami mieszkalnymi w odrębną własność, czy też wcześniejsze zmiany, które dotyczyły np. ziemi rolnej. Te ostatnie niosły konsekwencje również dla nieruchomości zabudowanych, które ze względu na rodzaj użytku gruntowego były z miejsca odrzucane przez bank jako zabezpieczenie kredytu hipotecznego. Zwłaszcza w takich momentach pośrednik może wykazać się przed klientem wiedzą, która często może zabezpieczyć klienta przed ustaleniem zobowiązań, których nie będzie mógł później zrealizować.

Licencja zawodowa ciągle w cenie.

Licencja zawodowa jako dokument historyczny nadal świadczy o tym, że pośrednik skończył studia w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oraz odbył praktyki przed przystąpieniem do wykonywania zawodu i to z nim współpraca będzie najbardziej merytoryczna i fachowa.

Ubezpieczenie OC pośrednika.

Pośrednik obowiązkowo musi posiadać polisę OC, która w razie jego błędu zabezpiecza klienta przed stratami finansowymi. Pamiętajmy o obowiązkowym pytaniu do pośrednika, na ile opiewa jego polisa OC.

Analiza stanu prawnego nieruchomości.

Ten, kto powie, że analiza podstawy nabycia (również pod względem podatkowym) i księgi wieczystej jest łatwa i można robić ją bez przygotowania, buduje swoją opinie na swoich pojedynczych doświadczeniach z tymi dokumentami, nie wiedząc jak trudne mogą być sytuacje prawne dotyczące niektórych nieruchomości, zwłaszcza gruntowych, gdzie duże znaczenie ma również prawo lokalne. Warto tutaj polegać na przygotowaniu i doświadczeniu pośrednika, zwłaszcza że nieruchomości bardzo atrakcyjne cenowo często mają skomplikowaną sytuację prawną.

Obsługa transakcji.

Pozbądźmy się wrażenia, że pośrednik jest prezenterem nieruchomości i za to bierze wynagrodzenie. Jest to tylko jedna z czynności pośrednictwa, obok np. mediacji między stronami, weryfikacji stanu prawnego nieruchomości, przygotowania oferty marketingowej, aranżowania spotkań, kompletowania dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia transakcji, pomocy w przekazaniu nieruchomości itd. Pamiętajmy również o jego wiedzy, która towarzyszy nam przez cały proces transakcji.

Podsumowanie

Pośrednik pobiera wynagrodzenie, ale wszystkie jego atuty, które oddaje w nasze ręce są tego warte. Co więcej jego współpraca z notariuszami, doradcami kredytowymi oraz portalami internetowymi zawsze kończy się obniżką kosztów, które powinniśmy ponieść w całości bez udziału pośrednika, nie mówiąc o zaoszczędzeniu bezcennego w dzisiejszych czasach czasu.

Wystarczy tylko policzyć, a konkluzja nasuwa się sama.

Fachowy pośrednik pozwala zaoszczędzić pieniądze.

Autor: Mateusz Słupski